Városlista
2025. június 21, szombat - Alajos

Hírek

2021. Január 29. 11:00, péntek | Külföld
Forrás: Kokes János, az MTI tudósítója jelenti:

Tovább szigorította az óvintézkedéseket a cseh kormány

Tovább szigorította az óvintézkedéseket a cseh kormány

Tovább szigorította a koronavírus-járvány elleni óvintézkedéseket csütörtökön a cseh kormány.

A döntés oka, hogy több mint két hét után megállt a járványhelyzet mérsékelt javulása, és néhány mutató újra romlani kezdett. A legfőbb konkrét ok, hogy megállt a kórházakra nehezedő nyomás csökkenése. A kórházban kezeltek száma már egy hete állandóan hatezer, míg a súlyos esetek száma ezer körül mozog.

Jan Blatny egészségügyi miniszter szerint az óvintézkedéseket csak akkor fogják mérsékelni, ha a kórházban kezeltek száma 3000 alá esik. Ilyen helyzet legutóbb október közepén volt.

A cseh kormány csütörtöki döntése szerint a kereskedelmi szálláshelyek csak a szolgálati utakon lévőket fogadhatják, és ezt hivatalos iratokkal kell bizonyítani. A hatóságok megszigorítják az ellenőrzéseket. A családok látogathatják saját üdülőházaikat, de idegeneket nem fogadhatnak. A síközpontok zárva maradnak, és tovább korlátozták a kórházi látogatásokat is. Az új intézkedések pénteken éjfélkor lépnek életbe.

Elhalasztották az iskolák február elejére tervezett részleges megnyitását is. Jelenleg csak az általános iskolák első és második osztályos tanulói vesznek részt tantermi oktatáson.

Péntektől kezdve a cseh lakosok már háromnaponta mehetnek ingyenes antigéntesztre. Eddig ez ötnaponta volt lehetséges. Ez az intézkedés összefügg azzal is, hogy Németország megszigorította az ott dolgozó cseh vendégmunkások a határátlépését. A Szászországban dolgozó és naponta ingázó csehek hetente két alkalommal, míg a Bajorországban dolgozók kétnaponta kötelesek új negatív koronavírus tesztet felmutatni a határon. A prágai sajtó szerint naponta mintegy hatvanezer cseh jár át Németországba dolgozni.

"A kormány nem engedheti meg magának, hogy alábecsülje a helyzetet" - jelentette ki a rendkívüli kormányülés utáni sajtótájékoztatón Jan Hamácek belügyminiszter, az országos válságstáb elnöke. Andrej Babis miniszterelnök súlyosnak nevezte a helyzetet, s szerinte a közeli napokban javulás nemigen várható. Babis és Hamácek is felhívta a lakosságot, hogy tanúsítson nagyobb fegyelmet és következetesebben tartsa be az elrendelt óvintézkedéseket. Csehországban október eleje óta szükségállapot és éjjeli kijárási tilalom van érvényben. A boltok és a szolgáltatások zárva, illetve korlátozva vannak. Az arcmaszkviselés kötelező.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Június 21. 09:12, szombat | Külföld

Vlagyimir Putyin: Moszkva nem törekszik Kijev kapitulációjára

Oroszország nem törekszik Ukrajna kapitulációjára - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórum pénteki plenáris ülésén.

2025. Június 21. 09:09, szombat | Külföld

Donald Trump egyelőre nem kéri Izraelt az Irán elleni katonai akciójának leállítására

Donald Trump egyelőre nem kéri Izraelt az Irán elleni katonai akciójának leállítására, ami Teherán feltétele lenne a tárgyaláshoz - az amerikai elnök erről újságírók előtt beszélt pénteken.

2025. Június 20. 07:36, péntek | Külföld

Parajd - Újabb beomlások nyomán ismét sós víz került a Korond-patakba

A vízzel elárasztott parajdi sóbánya régi részlegénél csütörtök hajnalban történt újabb beomlások nyomán ismét sós víz került a Korond-patakba, növelve annak sótartartalmát

2025. Június 20. 07:27, péntek | Külföld

Donald Trump a következő két hétben dönt az Egyesült Államok esetleges bekapcsolódásáról a konfliktusba

Donald Trump amerikai elnök a következő két hétben hoz döntést arról, hogy az Egyesült Államok közvetlen módon bekapcsolódik-e az izraeli-iráni konfliktusba, mert esélyt kíván adni a tárgyalásos rendezésnek