Városlista
2025. augusztus 9, szombat - Emőd

Hírek

2013. Április 28. 12:02, vasárnap | Belföld
Forrás: mno.hu

Megdöbbentő eredmény: rákkeltő anyag az üdítőkben

Megdöbbentő eredmény: rákkeltő anyag az üdítőkben

Hatszorosan túllépi az ivóvízben megengedett határértéket egyes üdítők benzoltartalma. Az említett anyag igen káros: már kis mennyiségben is leukémiát okozhat. Húsz különböző márkájú üdítőben vizsgálták a benzol mennyiségét egy brémai orvosi laboratóriumban.

Nagy mennyiségű rákkeltő benzolt fedeztek fel az üdítőitalokban – erre az elborzasztó eredményre jutott a Markt című német fogyasztóvédelmi magazin, miután nagyító alá vette a frissítőket. A mérgező anyag mennyisége hatszorosan lépi túl az ivóvízben megengedett értéket. A Christinen Brunnen gyártó visszahívta a multivitaminos gyümölcslét a piacról.

Rákkeltő anyag az üdítőben

Húsz különböző márkájú üdítőben vizsgálták a benzol mennyiségét egy brémai orvosi laboratóriumban. A vizsgálat középpontjában a Christinen Brunnen gyártó „Multivitaminos diéta”, „Fitnesz cseresznye” és „Cukormentes élvezet” fantázianevű termékei álltak. A benzol még kis mennyiségben is nagyon veszélyes: leukémiát válthat ki. Ami a benzolmennyiséget illeti: sajnos pontos határérték nem létezik az üdítőitalok esetében. Annyi bizonyos: egy liter ivóvízben mindössze 1 mikrogramm benzol megengedett. 2005-ben már egy német hivatal felhívta a figyelmet a benzol jelenlétére az üdítőitalokban. Akkor „E211” elnevezésű tartósítószerként a kérdéses „anyagot” jóváhagyta.

Íme a negatív csúcstartó

A vizsgálat negatív csúcstartója a „Multivitaminos diéta” volt literenkénti 6,8 mikrogramm benzoltartalmával. A vizsgálat után visszahívták a polcokról a rákkeltő terméket. A gyártó szerint szinte elkerülhetetlen, hogy nátrium-benzoát kerüljön az üdítőbe. A receptúra módosításával vagy a gyártási folyamat optimalizálásával azonban igenis csökkenthető az üdítők benzoltartalma.

Címkék: üdítő, benzol, rák

Ezek érdekelhetnek még

2025. Augusztus 09. 10:36, szombat | Belföld

Hőség - ÉKM: időszakosan felfüggesztik a kamionstopot a hétvégén

A hőség miatt időszakosan feloldják a nehéz tehergépjárművek forgalomkorlátozását szombaton, illetve vasárnap - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) pénteken az MTI-vel.

2025. Augusztus 08. 08:03, péntek | Belföld

Összesen 1000 új autóbuszt vesz a MÁV

A nyáron érkezett 131 új autóbusz után újabb 869 járművel gyarapodik a MÁV-csoport flottája, ugyanis eredményesen zárult a buszbeszerzésre meghirdetett közbeszerzési eljárás.

2025. Augusztus 08. 08:02, péntek | Belföld

A hétvégére visszatér a kánikula

A hétvégére visszatér a kánikula és napról napra melegebb lesz, vasárnap már 33-38 Celsius-fok között alakul a csúcshőmérséklet.