Hírek
2012. Május 10. 07:11, csütörtök |
Külföld
Forrás: mno / MTI
Hangos örömmel ölt Breivik

Szörnyű részletek lefestésével folytatódtak a norvég Utoya szigetén tavaly nyáron elkövetett tömeggyilkosság túlélőinek tanúvallomásai szerdán a norvég fővárosban.
„Biztos vagyok abban, hogy hallottam, amint ujjongásban tört ki minden egyes találat után” – mondta a 24 esztendős Tonje Brenna, az AUF szociáldemokrata ifjúsági szervezet főtitkára. A szélsőjobboldali Anders Behring Breivik tavaly július 22-én a szigeten 69, zömmel tizenévest gyilkolt meg, miután előzőleg Stockholmban egy másik pokolgépes merényletet is elkövetett, amely nyolc ember életét oltotta ki.
Brenna másokkal, köztük súlyosan sérültekkel együtt egy sziklahasadékban bújt meg, és a másfél órás vérengzés nagy részében holtnak tetette magát.
Breiviknek a tárgyalóterem hátsó padjaiban kellett helyet foglalnia, miközben zajlott a tanúk meghallgatása. Amikor „ujjongásáról” volt szó, tagadólag rázta a fejét.
A per 15. napján a bíróság sorra vette az áldozatok boncolási jegyzőkönyvét. A legfiatalabb, az éppen 14. évét betöltő Sharidyn Svebakk-Bohn volt, akit a gyilkos kétszer hátba lőtt.
Brennát elsőként hallgatták meg a túlélők közül. Elmondta, hogy szeme láttára ért találat két fiatalt, akik az útra zuhantak. Ezután hatalmas pánik tört ki, mindenki menekülni próbált. „Egész idő alatt a kilátástalanság érzése uralkodott” – idézték norvég médiumok a tanú szavait.
Egy helyi lakos arról számolt be, miként próbált – halálfélelemben – csónakjával kihalászni fiatalokat, akik úszva kíséreltek menekülni a szigetről.
A bíró a védelem kérésére néhány tanút kizárt a tárgyalásról, mert attól tart, hogy meghallgatásuk befolyásolhatja a bíróságot annak a megállapításában, hogy beszámítható-e Breivik. Büntetőjogi felelősségre vonhatósága a június végéig tartó tárgyalás kulcskérdése.
MTI / mno
Ezek érdekelhetnek még
2025. Június 21. 09:12, szombat | Külföld
Vlagyimir Putyin: Moszkva nem törekszik Kijev kapitulációjára
Oroszország nem törekszik Ukrajna kapitulációjára - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórum pénteki plenáris ülésén.
2025. Június 21. 09:09, szombat | Külföld
Donald Trump egyelőre nem kéri Izraelt az Irán elleni katonai akciójának leállítására
Donald Trump egyelőre nem kéri Izraelt az Irán elleni katonai akciójának leállítására, ami Teherán feltétele lenne a tárgyaláshoz - az amerikai elnök erről újságírók előtt beszélt pénteken.
2025. Június 20. 07:36, péntek | Külföld
Parajd - Újabb beomlások nyomán ismét sós víz került a Korond-patakba
A vízzel elárasztott parajdi sóbánya régi részlegénél csütörtök hajnalban történt újabb beomlások nyomán ismét sós víz került a Korond-patakba, növelve annak sótartartalmát
2025. Június 20. 07:27, péntek | Külföld
Donald Trump a következő két hétben dönt az Egyesült Államok esetleges bekapcsolódásáról a konfliktusba
Donald Trump amerikai elnök a következő két hétben hoz döntést arról, hogy az Egyesült Államok közvetlen módon bekapcsolódik-e az izraeli-iráni konfliktusba, mert esélyt kíván adni a tárgyalásos rendezésnek