Városlista
2024. május 10, péntek - Ármin

Hírek

2013. Május 07. 05:00, kedd | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Gond lehet a stratégiai gáztárolóval

Gond lehet a stratégiai gáztárolóval

Probléma adódhat a szőregi biztonsági gáztároló működésével, a kőzet alatt mintegy 300 méterrel ugyanis az E.ON már elvesztett egy tárolót a víz folyamatos betörése miatt – tudta meg az EnergiaFocus.hu. A kockázatokat növeli, hogy a stratégiai tároló – melyet az állam épp most akar megvenni – hosszú ideje nincs teljesen feltöltve, ennek hatását pedig eddig még nem vizsgálták.

Geológiai szempontból nem a legideálisabb helyszínen épült ki a biztonsági gázkészletet is magában foglaló szőregi tároló, ezért probléma léphet fel az üzemeltetésével. Az EnergiaFocus.hu értesülései szerint a területen korábban már meg kell szüntetni egy gáztárolót.

A gáztárolásra alkalmas kőzet Szőregen 1200 méteres mélységben van a föld alatt, ám körülbelül 300 méterrel lejjebb az E.ON is rendelkezett egy tárolóval. Igaz, ez utóbbi egyáltalán nem volt jelentős, mivel mindössze 150 millió köbméter földgázt volt képes befogadni. A Maros-1 jelzésű kőzet azonban nem volt elég stabil, mivel kitároláskor, amikor lecsökkent a nyomás a tárolóban, a víz rendszeresen beszivárgott a területre. Az E.ON emiatt eladta a MOL-nak a tárolót, ám a hazai olajcég azóta sem használja.

A szőregi stratégiai tároló egy kimerült termelő mező helyén jött létre, ezért számos kút tarkítja a területet, melyek némelyike lenyúlik egészen a Maros-1 gáztároló kőzetéig. Gondot így az általunk megkérdezett szakértők szerint elsősorban az okozhat, ha ezek nincsenek megfelelően ledugaszolva, mivel így a víz egészen a biztonsági tárolóig szivároghat vissza.

További kockázatot jelent, hogy az összesen 1900 millió köbméter kapacitású szőregi egységet már két éve nem töltötték fel teljesen. A kormányzati döntéseknek megfelelően ugyanis ma körülbelül 800 millió köbméter biztonsági tartalékkal kell rendelkeznie a tárolónak, holott az egységből a stratégiai készletre fenntartott kapacitás 1200 millió köbméter lenne. Ez azt jelenti, hogy a tárolóban tartósan a megfelelőnél valamivel alacsonyabb a nyomás. Az EnergiaFocus.hu pedig úgy tudja, eddig nem készült olyan tanulmány, amely ennek hatásait vizsgálta volna.

A stratégiai tárolót is magában foglaló szőregi egység hamarosan – az E.ON föld alatti tárolóihoz hasonlóan – állami kézbe kerül. Erről még március 22-én írt alá szándéknyilatkozatot Németh Lászlóné fejlesztési miniszter, illetve a MOL és a tároló többi tulajdonosát tömörítő Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség. A felek akkor azt rögzítették, hogy a tulajdonjogok átruházásáról szóló szerződést 90 napon belül megkötik. Ezt követően a tervek szerint az állam 51 százalékkal rendelkezne a tárolóban, míg a maradék 49 százalék az MSZKSZ-nél maradna.

Az EnergiaFocus.hu tudomására jutott probléma nyilvánvalóan nem valószínű, hogy rövid távon jelentkezne. Másfelől viszont a szőregi tároló csupán 2009 óta működik, ami meglehetősen rövid idő ahhoz, hogy az egység üzemeltetésével kapcsolatban felmerülő gondok a felszínre jöjjenek.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 10. 12:09, péntek | Belföld

KSH: 3,7 százalékkal nőttek átlagosan a fogyasztói árak áprilisban, az egy évvel korábbi adatokhoz képest

Idén áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. Május 10. 12:06, péntek | Belföld

A KSH szerint olcsóbbak lettek az üzemanyagok itthon, a szomszédos országok áranál

Az EU Weekly Oil Bulletin legfrissebb adatai alapján Magyarországon a 95-ös oktánszámú motorbenzin átlagára 626, míg a régiós országokban 616 forint volt.

2024. Május 10. 06:00, péntek | Belföld

Hszi Csin-ping: Kína és Magyarország mindig barátok voltak

Kína és Magyarország mindig barátok voltak, de történelmük során most a legjobb a kapcsolat a két ország között - jelentette ki Hszi Csin-ping, a Kínai Népköztársaság elnöke csütörtökön Budapesten.

2024. Május 10. 06:00, péntek | Belföld

Orbán Viktor: támogatjuk a kínai békekezdeményezést

Támogatásáról biztosította az ukrajnai konfliktus lezárását célzó kínai békekezdeményezést csütörtökön, a Hszi Csin-ping kínai államfővel közösen tett sajtónyilatkozatában Orbán Viktor miniszterelnök.