Hírek
2023. December 22. 15:00, péntek |
Életmód
Forrás: MTI
Erste: a magyaroknál nőtt a legnagyobb mértékben a félretett pénz összege a régióban

A kelet-közép-európai régió hat vizsgált országából a magyar háztartásokban nőtt a legnagyobb mértékben - 28 százalékkal - a megtakarítások összege - közölte az MTI-vel pénteken az Erste-csoport.
Az IMAS International Erste-csoport számára készített, reprezentatív kutatásának adatai szerint az Ausztrián kívüli hat kelet-közép-európai piacából (Csehország, Horvátország, Magyarország, Románia, Szerbia, Szlovákia) a legnagyobb arányban a szlovákok (86 százalék) gondolják elengedhetetlennek, hogy megtakarítsanak, a sor végén a szerbek (68 százalék) állnak, a magyaroknál az arány 82 százalék. A legtöbbet a csehek tesznek félre, átlagosan 144 eurót havonta. Őket a szlovákok követik 125 euróval, harmadik helyen állnak a magyarok, 106 euróval. A legkevesebbet a szerbek spórolnak meg, csak havonta átlag 51 eurót.
Részletezték: a régióban általánosnak mondható, hogy akinek megtakarítása van, az elsősorban a váratlan helyzetekre igyekszik felkészülni. Az ügyfelek elsősorban megtakarítási- vagy folyószámlán tartják a pénzüket.
A horvátok érzik úgy a legnagyobb arányban (53 százalék), hogy romlott az anyagi helyzetük az utóbbi 2-3 évben, a magyarok 52 százaléka látja sötétebben a pénzügyeit.
A közlemény ismertette: a szlovákok és a csehek állnak a legjobban általános pénzügyi tartalék, valamint az időskori öngondoskodás terén is, előbbi célra 87 illetve 85 százalék rak félre, utóbbira 50 illetve 74 százalék. A magyar bankolók 53 százalékának az a célja a spórolással, hogy legyen egy általános pénzügyi tartaléka, míg a nyugdíjas évekre a lakosság egyharmada tesz félre.
A kutatás szerint a legtöbben továbbra is elsősorban a családtagok véleménye alapján, illetve az interneten kutakodva igyekeznek tájékozódni befektetési döntések előtt, Szerbia kivételével azonban minden országban nőtt a nyitottság arra, hogy banki tanácsadóktól kérjenek segítséget - írták a közleményben.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Október 03. 06:00, péntek | Életmód
Megnyílt a 30. Budapest Nemzetközi Könyvfesztivál
Megnyílt a 30. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál csütörtökön a Budapest Music Centerben, a díszvendég ország Románia.
2025. Október 02. 07:09, csütörtök | Életmód
Restaurált állapotban ismét vízen a Szent Jupát
Újra vitorlát bontott a Szent Jupát: 40 év után ismét vízen a földkerülő hajó. Fa Nándor és Gál József vitorlás hajója restaurált, működőképes állapotban várja az érdeklődőket a révfülöpi Cholnoky Jenő Kikötőben.
2025. Október 01. 07:49, szerda | Életmód
Az éjszakai égbolt megfigyelésére hívják a közönséget októberben a csillagászok
Október 2. és 5. között rendezi meg a Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) a 100 óra csillagászat elnevezésű eseménysorozatot, amelyhez a Svábhegyi Csillagvizsgáló több eseménnyel is kapcsolódik.