Városlista
2026. február 15, vasárnap - Kolos

Hírek

2019. Április 30. 05:02, kedd | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Életmentő csapadék érkezett a növényeknek

Életmentő csapadék érkezett a növényeknek

A növények számára életmentő csapadék érkezett a napokban, de továbbra is sokfelé száraz a talajok felső rétege, amin az egész hétre jellemző csapadékos időjárás javíthat

- írta agrometeorológiai elemzésében az Országos Meteorológiai Szolgálat hétfőn.

A múlt heti eső ellenére a talajok felső 20 centiméteres rétege a Dunántúlon sokfelé továbbra is száraz, az ország keleti felén és a Dunántúl délkeleti részén ugyanakkor javult a helyzet. A felső 50 centiméter talajnedvessége is csak foltokban van a kritikus 40 százalék alatt, de még mindig nagy területre kiterjedően nem éri el az 50 százalékot.

Az őszi kalászosok a szárbaszökkenés állapotában vannak, a tavasziaknál pedig a bokrosodás kezdődik, mindkettőnek szüksége van a csapadékra. Kiemelték azt is, a csapadékos idő nemcsak a haszonnövények fejlődésére, hanem a gyomok növekedésére, a kártevők elszaporodására és a különböző növénybetegségek elterjedésére is kedvezően hat.

A vízhiány a felső 1 méteres rétegben továbbra is magas, általában 60 és 110 milliméter közötti, további eső kellene a talajok átnedvesítéséhez, a növények ideális fejlődéséhez. Kecskemét térségében továbbra is 170 milliméterrel kevesebb volt a csapadék az ideálisnál, annak körülbelül a fele hullott le. Nyíregyháza környékén valamivel jobb a helyzet, itt 110 milliméter körüli az elmaradás, az ideálisnak körülbelül a kétharmada esett a vetés óta.

A hőmérséklettel nincs probléma, az őszi búzára számított hőösszeg országszerte az optimális érték fölött van.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Február 15. 15:00, vasárnap | Belföld

ÉKM: az új KRESZ-ben kiemelt figyelmet kapnak a fogyatékossággal élők

A fogyatékossággal élőket képviselő szervezetekkel folytatódott pénteken az új KRESZ-szabályok egyeztetése.

2026. Február 15. 11:00, vasárnap | Belföld

Balesetet szenvedett Tállai András államtitkár

Közúti balesetet szenvedett Tállai András, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára szombaton.

2026. Február 15. 08:46, vasárnap | Belföld

Orbán Viktor: A TISZA ki fogja zsebelni a magyar családokat

A 2026-os év a győzelem éve lesz a családok, a jobboldal, a Fidesz és Magyarország számára – jelentette ki Orbán Viktor a Várkert Bazárban tartott évértékelő beszédében.

2026. Február 14. 08:15, szombat | Belföld

Több ezren vettek részt a XXVI. Doni Hősök Emléktúrán

A XXVI. Doni Hősök Emléktúrán összesen 3624 ember vett részt, köztük 918 diák, katonai képzéssben tanuló kadét, illetve valamely civil társadalmi szervezet tagja volt -