Hírek
2013. Május 02. 12:25, csütörtök |
Helyi
Forrás: http://www.sonline.hu
Balaton: 124 centi a vízállás, megnyitották a Sió-zsilipet
Százhuszonnégy centiméteres vízállásnál kedden délután megnyitották a siófoki Sió-zsilipet.
A „jeles eseményre” több érdeklődő gyűlt össze a Sió-csatorna partján, s fotózták, videózták, ahogyan folyni kezd a Balaton-víz a Sióba.
– Tovább már nem lehetett várni a hét második felére jelzett esőre és szélre tekintettel – indokolt a zsilipnél Molnár Béla, az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) főigazgatója. Mint ismert, a Balaton felső szabályozási szintje 110 centiméter, azt már tizennégy centivel túllépte a vízállás. Utoljára 2010 decemberében volt ennél magasabb, akkor 129 centiméter.
– A lehető legkisebb mértékű vízeresztéssel kezdünk – folytatta a főigazgató. – Másodpercenként öt köbméterről egyelőre tizenötre növeljük fokozatosan a mértékét, de harminc fölé semmiképpen sem szeretnénk menni.
A siófoki zsilip elméleti maximális kapacitása egyébként nyolcvan köbméter másodpercenként. Molnár Béla azt ígérte: úgy eresztik a vizet, hogy egy, az átlagosnál szárazabb nyár esetén se csökkenjen a vízállás számottevően a felső szabályozási szint, azaz 110 centiméter alá. Egyelőre három hétre tervezik a vízeresztést, közben hetente elemzik a meteorológiai előrejelzéseket és hidrológiai modellek segítségével döntenek a vízszintszabályozás további feladatairól. – A Sió mellékágain (így a Kaposon és a Nádor-csatornán) a belvízszint csökkenése, valamint a siófoki mederszakasz stabilitásának a helyreállítása egyaránt lehetővé teszi a nyitást – tájékoztatott. – A 110 centis felső szabályozási szinthez képest mostanáig „betárazott” vízmennyiség már lehetővé teszi, hogy a tó vízszintje megfelelő magasságban tartható legyen egész nyáron. Nincs ok tehát aggodalomra a szezon miatt.
A Balaton jelenlegi vízállása 86 centivel magasabb a tavaly őszinél, ez a plusz vízmennyiség tizenhárom Velencei-tónak felel meg. A két vízállás közötti térfogatkülönbség 500 millió köbméter.
Molnár Béla hangsúlyozta: ha nem nyitják ki a zsilipet, akkor a következő napokra előre jelzett eső és szél esetén a víz időszakosan elönthetett volna egyes, mélyebben fekvő déli parti területeket. A jelenleginél magasabb vízszinttartást az teszi lehetetlenné, hogy az említett déli parti területek 130-140 centis magasságra épültek az előírt kétszáz centi helyett. A szakemberek szerint egyébként szükséges volna a Sió-csatorna vízlevezető kapacitásának a növelése, ez a 2014 és 2020 közötti uniós fejlesztési ciklusban valósulhat meg pályázati támogatás esetén, akár csak a kritikus déli parti részek csapadékvíz-elvezetésének a megoldása, továbbá a partvédelem és a parti sétányok magasabb szintre emelése.
A Balaton várható vízállása
május 15. 122 cm
május 31. 119 cm
június 15. 115 cm
július 5. 110 cm
Forrás: OVF
Ezek érdekelhetnek még
2025. December 23. 12:26, kedd | Helyi
Közösségi tapasztalatból lett magyar termékfejlesztés a pajzsmirigybetegségek támogatására
A BLAN Synergy rendszerszintű megközelítéssel, természetes módon egészíti ki a gyógyszeres kezelést
2025. December 31. 07:35, szerda | Életmód
Különleges meteorraj érkezik január első napjaiban
Január első napjaiban érkezik a Quadrantidák meteorraj, továbbá egy látványos négyes együttállás is megfigyelhető lesz az éjszakai égbolton - közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló hétfőn az MTI-vel.
2025. December 31. 07:34, szerda | Életmód
Lavina sodort el egy magyar házaspárt Dél-Tirolban, a férj meghalt
Lavina sodort el hétfőn egy magyar házaspárt az olaszországi Trentino-Alto Adige (Dél-Tirol) megye Aurina-völgyében, a férj meghalt, felesége viszont sértetlen maradt
2025. December 31. 07:33, szerda | Kék hírek
A NAV nevével visszaélve támadnak adathalász csalók
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nevével visszaélve támadnak az adathalászatra specializálódott csalók, akik adó-visszatérítés lehetőségével kecsegtetik áldozataikat - közölte az adhatóság kedden az MTI-vel.
