Hírek
2018. Február 03. 05:00, szombat |
Életmód
Forrás: mti
A bőr színváltozása árulkodik a szívműködésről
A bőr színének változása alapján dolgoztak ki új technológiát az Utahi Állami Egyetem tudósai, hogy a vérkeringés állapotáról információhoz jussanak.
Jake Gunther elektromérnök professzor és egykori tanítványa, Nate Ruben olyan technológiát fejlesztettek ki, amelyik egy videokamera és egy szoftver segítségével becsüli meg a pulzusszámot - számolt be a szabadalomról az eurekalert.org.
"Ahogy a szív keringeti a vért az artériákon és a vénákon át, a bőr által elnyelt fény mérhető mértékben változik. Szabad szemmel ez nem látható, de amikor a szoftverünk feldolgozza a kamera képeit, a változás egyértelmű" - magyarázta Gunther.
A videokamerák színértékei közül a zöld nyújt olyan információt, amely lehetővé teszi a pulzusszám becslését.
"A vér hemoglobinja a zöldnél mutat fényelnyelési kiugrást, tehát amikor a vér az artériákon át a bőr közelében áramlik, több zöld nyelődik el, kevesebb verődik vissza, ami azt jelenti, hogy a kamera képein kevesebb zöld értéket látunk" - mondta Gunther.
A program a színadatokat elemezve számítja ki az arc, a nyak és a karok bőrének átlagértékeit.
Ez a bőrérintkezést nem igénylő megfigyelőrendszer forradalmasíthatja az orvosi felszerelések és a fogyasztóknak árult készülékek - többek között a babák légzésfigyelői vagy a fitneszeszközök - világát.
A találmány egy jövőbeli változata még a vérnyomást és a vér oxigénszintjét ellenőrző berendezéseket is felválthatja.
Az ötlet akkor fogant meg, amikor Rubennek és feleségének megszületett az első babája 2012-ben és az anya folyamatosan figyelte a babát álmában.
A sok bölcsőhöz szaladgálás miatt jutott eszébe a férjnek, hogy jobb bébiőrt kellene fejleszteni.
Akkoriban egy hasonló elképzelésen dolgozott, webkamerák segítségével becsülték meg a pulzusszámot. A technológia akadályba ütközött, mert az alvó babák nem mozdulatlanok alvás közben, a kamera jelzéseit megzavarta a mozgás.
Ruben és Gunther azonban olyan módszert dolgoztak ki, ami kiválasztja azokat a jeleket, amelyekre szükségük van.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Július 01. 17:00, szerda | Életmód
Vasas Gábor: a Balatonra egyszerre nehezedik a parti beépítés, a nádasok pusztulása, a vegyszerek és a klímaváltozás hatása
2026. Július 01. 14:00, szerda | Életmód
Hőség - Itassuk a madarakat a kánikulában!
A madarak itatásának fontosságára hívta fel a figyelmet a kánikulában a Duna-Dráva Nemzeti Park (DDNP) az MTI-hez kedden eljuttatott hírlevelében.
2026. Június 30. 16:00, kedd | Életmód
Elindult az idei Magyarok kenyere búzagyűjtés
2026. Június 22. 11:00, hétfő | Életmód
Hőség - Folytatódik a kánikula a héten
A jövő héten folytatódik a kánikula: a hét elején általában 30 és 35 Celsius-fok között alakul a csúcshőmérséklet, míg a hét végén már jellemzően 33-38 fok várható a legmelegebb órákban.
