Városlista
2025. július 12, szombat - Izabella

Hírek

2013. Április 10. 05:00, szerda | Életmód
Forrás: OrientPress Hírügynökség

A „csendes gyilkos” felel a halálesetek 13 százalékáért

A „csendes gyilkos” felel a halálesetek 13 százalékáért

Három felnőttből egy magas vérnyomással küzd. A „csendes gyilkosnak” is nevezett alattomos betegség évente mintegy kilencmillió ember halálát okozza, szívroham, stroke, vagy krónikus szív- és vesebetegség formájában. Az idei évet a WHO a magas vérnyomás elleni harcnak szenteli. A kampány célja, hogy csökkentse a magas vérnyomás okozta betegségeket és az ebből fakadó halálozási mutatókat. A magas vérnyomás megelőzhető és kezelhető, azonban kulcsfontosságú a korai felismerés.

„Hazánkban az összes halálozás felét a magas vérnyomás okozza - ismertette a riasztó adatot Kiss István a Magyar Hipertónia Társaság elnöke.

Fontos, hogy a család minden tagja mérje, és tudja, hogy mennyi a vérnyomása, ugyanis már a serdülő korosztály 10 százaléka érintett. A cél az lenne, hogy vérnyomásunk ne haladja meg a 140/90-et.

„A megelőzésre már gyermekkortól érdemes odafigyelni. A hosszan tartó anyatejes táplálás, valamint a sok televíziónézés is növelheti a magas vérnyomás kialakulását” – fogalmazott Dr. Pusztai Zsófia a WHO Magyarországi Irodájának vezetője, az egészség világnapja alkalmából tartott sajtótájékoztatón.

Dr. Vokó Zoltán az Országos Egészségfejlesztési Intézet főigazgatója a korai szűrés fontosságára hívta fel a figyelmet. Kiemelte, hogy sok esetben nem feltétlenül van szükség gyógyszeres kezelésre, olykor az életmódváltás is elegendő lehet. Dr. Vokó Zoltán hangsúlyozta a települési és kistérségi egészségfejlesztési program jelentőségét is, melynek célja, hogy a lakosság széles rétegei részt vehessenek az egészségfejlesztési programokban.

Európában a magas vérnyomásban szenvedők 55 százaléka csupán gyógyszert szed, a betegek fennmaradó 45 százaléka ezt helyes táplálkozással, mindennapi mozgással, illetve a dohányzás és az alkohol elhagyásával is kiegészíti.

„Az ajánlott napi sóbevitel maximuma 5 gramm, ehhez képest Magyarországon a lakosság sóbevitele 17 gramm” – mondta Dr. Martos Éva az OÉTI főigazgatója. Ezért a magas számért nagyrészt a feldolgozott élelmiszerek felelősek. Ezért legalább otthonunkban igyekezzünk csökkenteni a sómennyiséget. Az OÉTI főigazgatója azt ajánlotta, próbáljuk a sót más fűszerekkel helyettesíteni, valamint ne sózzuk meg automatikusan az ételeket.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 12. 08:40, szombat | Életmód

ESET: az internetezők negyede egyáltalán nem fél a csalásoktól

2025. Július 11. 09:13, péntek | Életmód

Sziget - Éjszakai jegyet vezettek be az idei fesztiválra

Kedvezményes éjszakai jegyet vezettek be az idei Sziget fesztiválra, amivel megújult és új helyszíneken rendezendő programok is látogathatóak - közölték a szervezők az MTI-vel csütörtökön.

2025. Július 11. 09:09, péntek | Életmód

Axiom-4 - Hétfőn indulhat haza Kapu Tibor

Hétfőn indulhat haza Kapu Tibor kutatóűrhajós - közölte a HUNOR - Magyar űrhajós Program csütörtök este a Facebook-oldalán.

2025. Július 03. 18:41, csütörtök | Életmód

Szeptemberben lesz a „Könnyek a Vízben” Segélykoncert, az adományozás tovább folytatódik

A nagy hőségre való tekintettel az ősz elejére halasztották a szervezők a „Könnyek a vízben” Segélykoncertet.